V době křížových výprav do svaté země vyvstala nutnost péče o zraněné rytíře, a později též o nemocné poutníky. Tak vzniká špitální aktivita vojenských – rytířských řádů. Tato činnost postupem času proniká i do křižáckých domovin v Evropě. Na tomto vzoru křesťanské lásky a rytířské solidarity staví i roku 1237 vzniklý špitální řád křižovníků s červenou hvězdou v Praze. V době svého největšího rozkvětu, v období vlády Karla IV., administrují křižovníci na šedesát špitálů, domů a farních kostelů v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, Polsku a rovněž v Uhrách. Dnes stále rostoucí podíl sociálně-charitativních projektů v činnosti řádu je pro nás návratem k nejvlastnějším kořenům - špitálnictví.
Patříme na jednu z klíčových scén ze souboru křižovnické spirituality - nalezení svatého kříže sv. Helenou. Jak už název řádu sám napovídá, zvláštní vztah k ukřižování Páně, nástrojům Jeho umučení a svatého kříže je spiritualitě řádu vlastní. Ani úcta ke svatým ranám není přežitkem, nýbrž může být nástrojem rozlišování. Když se sv. Martinovi zjevil démon v podobě Krista, nenechal se světec ošálit a zeptal se: “Kde jsou tvé rány?” Pamatujme, že mnozí přijdou a budou se za Krista vydávat. Nenechme se zmámit takovými podobami Krista a církve, které jsou zdánlivě bezchybné - mohou být šálením ze Satanovy dílny. Autentická církev nese rány. Jediné místo evangelia, kde je Ježíš výslovně nazýván Bohem, je při Tomášově dotyku jeho ran.
Motivem posledního výjevu je uvedení křižovníků do Prahy svatou Anežkou Přemyslovnou. Ideovým východiskem je legenda obhajující historický titul řádu, coby řádu rytířského. Jejím obsahem je teorie o založení špitálního bratrstva a později křižovnického řádu z navrátivších se účastníků některé z křížových výprav. Tito navrátilci byli dle barokního podání v den svého příchodu do Prahy pohoštěni slanečky a černým pivem. Tříkrálová slanečková setkání jsou v řádu stále živá jako milá tradice.
Tvorba webových stránek, vývoj aplikací i komplexních softwarových systémů
IČO: 07217978
Email: jiri.skoda@media-sol.com
Mobil: +420 728 452 969